COVID–19 NEWS   MOH does not plan to extend PICKids | COVID : 30.4 pct of children in Malaysia fully vaccinated | N Korea reports one additional death amid COVID-19 outbreak | S Korea to resume issuing short-term travel visas, e-visas next month | Biden's daughter tests positive for COVID-19 | 
SPORTS

SEA Games: Malaysians in action on Sunday, May 15

15/05/2022 02:34 AM

HANOI, May 14 (Bernama) -- Following are the Malaysian athletes who will be in action in the 31st SEA Games on Sunday (May 15):

 

(Note: All Malaysian time)

 

DUATHLON (Sunset Bay, Tuan Chau, Halong City)

 

Finals

---------

Men’s Individual: NIK FAKARUDDIN ISMAIL & MUHAMMAD HAZIQ JUNAIDY - 7 am

Women’s Individual: POW CHIA LING & TAHIRA NAJMUNISAA MUHAMMAD ZAID - 7 am

 

 

GOLF (Vinh Phuc - Heron Lake Golf Course & Resort)

 

Finals

---------

Men’s Individual: CHANG ERVIN, MARCUS LIM PANG CHUEN, K. RHAASRIKANESH & NATEESHVAR ANATHA GANESH - 8 am

Women’s Individual: NG JING XUEN, MIRABEL TING ERN HUI & JENEATH WONG - 8 am

 

 

BEACH VOLLEYBALL (Quang Ninh)

 

Preliminary Round

-------------------------

To Be Confirmed (TBC) - 9 am

 

 

SWIMMING (Aquatic Sports Palace, National Sports Complex, My Dinh)

 

Heats

----------

Men’s 100m Freestyle: WELSON SIM WEE SHENG & ARVIN SHAUN CHAHAL SINGH - 10 am

Men’s 50m Butterfly: LIM YIN CHUEN & BRYAN LEONG XIN REN - 10 am

Women’s 200m Breastroke: PHEE JINQ EN & ALICIA LI ANN SOOSAI - 10 am

 

Finals

--------

Women's 800m Freestyle: GOH CHIA TONG - 7 pm

Men's 400m Individual Medley: KHIEW HOE YEAN & TAN KHAI XIN - 7 pm

Men's 100m Freestyle: TBC - 7 pm

Men's 50m Butterfly: TBC - 7 pm

Women's 200m Breastroke: TBC - 7 pm

 

 

ARCHERY (Hanoi National Sports Training Center, Nhon Town, Nam Tu Liem)

 

Qualification Round

--------------------------

Men’s Recurve: KHAIRUL ANUAR MOHAMAD, MUHAMAD ZARIF SYAHIIR ZOLKEPELI, BRYSON TING TIEW LUING & MOHAMAD FIRDAUS MOHD RUSMADI - 10 am

Women’s Recurve: SYAQIERA MASHAYIKH, NURAMALIA HANEESHA MAZLAN, NUR AIN AYUNI FOZI & NURUL AZREENA MOHAMAD FAZIL - 10 am

Men's Compound: JUWAIDI MAZUKI, ALANG ARIFF AQIL MUHAMMAD GHAZALI, WONG CO WAN & MOHAMAD SYAFIQ MD ARIFFIN - 2.30 pm

Women's Compound: FATIN NURFATEHAH MAT SALLEH, NUR AINA YASMINE HALIM, IMAN AISYAH NORAZAM & KAYALVHILY - 2.30 pm

 

 

CHESS (Quang Ninh)

 

Rpund 9/9

---------------

Women’s Individual Standard: PUTERI MUNAJJAH AZ-ZAHRA AZHAR (MAS) vs Sukandar Irine Kharisme (INA) - 10 Am

                                                : TAN LI TING (MAS) vs Hoang Thi Bao Tram (VIE) - 10 am

 

 

XIANGQI (Legacy Yen Tu - Quang Ninh Province)

 

Blitz Team: TBC - 10 am

 

Finals

--------

Blitz Team: TBC - 4 pm

 

 

PETANQUE (Hanoi Sports Training And Competition Center)

 

Semi-Finals

---------------

Women‘s Doubles: NURASHIMAH SENIN-SHARIFAH AQILAH FARHANA SYED ALI (MAS) vs Laos - 2.30 pm

 

 

SEPAK TAKRAW (Hoang Mai Sports Center)

 

Group

--------

Men's Team (Group A): MALAYSIA vs Vietnam - 10 am

Women's Team (Group A): MALAYSIA vs Thailand - 2 pm

 

 

WUSHU (Cau Giay Gymnasium)

 

Finals

--------

Women's Changquan: PANG PUI YEE & LEE JIA RONG - 10 am

Women's Taijijian: SYDNEY CHIN SY XUAN & MANDY CEBELLE CHEN - 10 am

Men's Nangun: CALVIN LEE WAI LEONG - 10 am

Men's Gunshu: CLEMENT TING SU WEI & YEAP WAI KIN - 11.30 am

 

 

BILLIARD SNOOKER (Ha Dong Gymnasium)

 

Pre Quarter

---------------

Men's Snooker 6 Red Singles: KOK LEONG LIM (MAS) vs Chhay Suon (CAM) - 11 am

 

Quarter-Finals

-------------------

Women's 9 Ball Singles: SUHANA DEWI BINTI SABTU (MAS) vs TBC - 7 pm

 

 

FENCING (Men's Individual Foil)

 

Preliminary Round

-------------------------

Men's Individual Foil: HANS YOONG WEI SHEN & CHENG XING HAN TRISTAN - 11 am

 

Semi-Finals

---------------

Men’s Individual Foil: TBC - 2 pm

 

Finals

---------

Men’s Individual Foil: TBC - 5 pm

 

 

VOLLEYBALL (Quang Ninh)

 

Preliminary Round

------------------------

Women's Team: Indonesia vs MALAYSIA - 12 pm

Men's Team: Myanmar vs MALAYSIA - 12 pm

 

 

ESPORTS (National Conventional Centre)

 

Grand Finals

-----------------

Men’s League of Legends: Wild Rift (Team Event) - 12 pm

 

Group

--------

FIFA Online 4 (team Event): MUN KIAT GAN, WAN MUHAMMAD HAKIMM WANNARIZAN, MUHAMMAD ASYRAF KAMAL & MUHAMAD LUQMAN HAZIQ HAJIMAN - 2.30 pm

 

Final Day 2

--------------

Mixed Free Fire (Team Event): Nine athletes - 6 pm

 

 

FUTSAL (Ha Nam Arena)

 

Group Round Robin

--------------------------

Women’s Team: MALAYSIA vs Thailand - 2 pm

 

 

JUIJITSU (Dan Phuong Gymnasium, Hanoi)

 

Preliminary Round & Semi Finals

--------------------------------------------

Women's No GI -45 kg: ARIEL THOMAS (MAS) vs (TBC) - 2 pm

Men's GI -69 kg: ADAM AKASYAH (MAS) vs (TBC) - 2 pm

Men's No GI -56 kg: MOHD FOUZIEN MOHD POZI (MAS) vs (TBC) - 2 pm

 

Finals

--------

Women's No GI -45 kg: TBC - 5 pm

Men's GI -69 kg: TBC - 5 pm

Men's No GI -56 kg: TBC - 5 pm

 

 

CYCLING - MTB (Hoa Binh Province)

 

Finals

-------

Women's Downhill: SITI NATASHA MOHD BASRI & NIA VANEESA SUHANA ZAIDI - 3 pm

Men's Downhill: MOHAMAD FARIS MOHD NASHARI & AMER AKBAR ANUAR - 3 pm

 

 

GYMNASTIC - ARTISTIC (Quan Ngua Gymnasium, Hanoi)

 

Finals

--------

Women’s Apparatus Final (wag) - Vault / Uneven Bars: TBC - 3 pm

Men’s Apparatus Final (mag) - Floor Exercise: LUQMAN AL HAFIZ ZULFA & ZUL BAHRIN MAT ASRI (RESERVED 1) - 3 pm

Mens’ Apparatus Final (mag) - Pommel Horse: TAN FU JIE, MUHAMMAD SHARUL AIMY & ZUL BAHRIN MAT ASRI (RESERVED 2) - 3 pm

Men’s Apparatus Final (mag) - Rings: LUQMAN AL HAFIZ ZULFA & NG CHUN CHEN - 3 pm

 

 

BODYBUILDING (Hanoi Sports Training And Competition Center)

 

Pre-Judging

-----------------

Men's Athletic Physique Open: MOHD SYARUL AZMAN MAHEN ABDULLAH & AHMAD FAIZ ARIFFIN - 3 pm

Women's Bodybuilding Open: KOK GONG TAI @ SHELEN ADERINA & MEILAURA DORA JIMMY - 4 pm

Mixed Pairs Open: BUDA ANAK ANCHAH-MEILAURA DORA & JIMMY MALVERN ABDULLAH-KOK GONG TAI @ SHELEN ADERINA - 5 pm

 

Finals

--------

Men's Athletic Physique Open: MOHD SYARUL AZMAN MAHEN ABDULLAH & AHMAD FAIZ ARIFFIN - 3.45 pm

Women's Bodybuilding Open: KOK GONG TAI @ SHELEN ADERINA & MEILAURA DORA JIMMY - 4.45 pm

Mixed Pairs Open: BUDA ANAK ANCHAH-MEILAURA DORA & JIMMY MALVERN ABDULLAH-KOK GONG TAI @ SHELEN ADERINA - 5.45 pm

 

 

DANCE SPORT (Long Bien Gymnasium, Viet Hung Urban Area, Long Bien District)​​​​​​

 

Finals

--------

Mixed Single Dance (samba) - Solo Dance: CHONG KAR MAN & CHE XIN NEE - 3.30 pm 

Mixed Single Dance (cha-cha-cha) - Solo Dance: OOI SAY KEAT & CHE XIN NEE - 3.50 pm

Mixed Single Dance (rumba) - Solo Dance: CHE XIN NEE & CHONG KAR MAN - 4.10 pm

Mixed Single Dance (paso Doble) - Solo Dance: OOI SAY KEAT & CHE XIN NEE - 4.30 pm

Mixed Single Dance (jive) - Solo Dance: OOI SAY ONN & CHONG KAR MAN - 4.50 pm

Mixed Grade A Latin American (cha-cha-cha) - Solo Dance: OOI SAY KEAT & CHE XIN NEE - 5.30 pm

Mixed Grade A Latin American (samba) - Group Dance: OOI SAY ONN & CHONG KAR MAN - 5.30 pm

Mixed Grade A Latin American (samba) - Group Dance: OOI SAY ONN & CHONG KAR MAN - 5.30 pm

Mixed Grade A Latin American (rumba) - Group Dance: OOI SAY ONN & CHONG KAR MAN - 5.30 pm

Mixed Grade A Latin American (rumba) - Group Dance: OOI SAY ONN & CHONG KAR MAN - 5.30 pm

Mixed Grade A Latin American (paso Doble) - Solo Dance: CHONG KAR MAN CHE XIN NEE - 5.30 pm

Mixed Grade A Latin American (jive) - Group Dance: OOI SAY ONN & CHONG KAR MAN - 5.30 pm

 

 

ATHLETICS (National Sports Complex, My Dinh)

 

Finals

--------

Men’s Long Jump: ANDRE ANURA ANUAR - 5 pm

Women’s High Jump: NGU JIA XIN - 5.15 pm

Men’s Shot Putt: FARM LOONG DENG & MOHD ZIYAD ZOLKEFLI - 5.40 pm

Men’s 5,000m: K. PRABUDASS - 6 pm

 

 

TABLE TENNIS (Hai Duong Gymasium, Hai Duong Province)

 

Finals

--------

Men’s Team: MALAYSIA vs Thailand - 8.30 pm

 

 

-- BERNAMA


Bernama is the trusted source of reliable real-time comprehensive and accurate news for both the public and media practitioners. Our news is published at www.bernama.com ; BERNAMA TV on: Astro Channel 502, unifi TV Channel 631, MYTV Channel 121 IFLIX; and Bernama Radio broadcasting locally on FM93.9 in Klang Valley, Johor (FM107.5), Kota Kinabalu (FM107.9) and Kuching (FM100.9).

Follow us on social media :
Facebook : @bernamaofficial, @bernamatv, @bernamaradio
Twitter : @bernama.com, @BernamaTV, @bernamaradio
Instagram : @bernamaofficial, @bernamatvofficial, @bernamaradioofficial
TikTok : @bernamaofficial

© 2022 BERNAMA   • Disclaimer   • Privacy Policy   • Security Policy