COVID–19 NEWS   COVID : 30.4 pct of children in Malaysia fully vaccinated | N Korea reports one additional death amid COVID-19 outbreak | S Korea to resume issuing short-term travel visas, e-visas next month | Biden's daughter tests positive for COVID-19 | MPN recommends govt to come up with new initiatives to help tourism sector | 
SPORTS

SEA Games: Malaysians in action on Saturday, May 14

14/05/2022 02:10 AM

HANOI, May 13 (Bernama) -- Following are the Malaysian athletes who will be in action in the 31st SEA Games on Saturday (May 14):

(Note: All Malaysian time)

 

TRIATHLON (Sunset Bay, Tuan Chau, Halong City)

 

Finals

--------

Men’s Individual: NIGEL NG KAR KEAN & THIANG CHONG YOONG - 7 am

Women’s Individual: ESTHER JOY CHEN HONG LI, MAYUMI SHINOZUKA - 9 am

 

 

GOLF (Vinh Phuc - Heron Lake Golf Course & Resort)

 

Round 2

-----------

Men’s Individual: CHANG ERVIN, MARCUS LIM PANG CHUEN, RHAASRIKANESH KANAVATHI & NATEESHVAR ANATHA GANESH - 8.30 am

Women’s Individual: NG JING XUEN, MIRABEL TING ERN HUI & JENEATH WONG - 8.30 am

 

 

SWIMMING (Aquatic Sports Palace, National Sports Complex, My Dinh)

 

Heats

--------

Men’s 100m Breaststroke: NG JING FU & HII PUONG WEI - 10 am

 

Finals

-------

Men's 1500m Freestyle: TAN KHAI XIN & SEBASTIAN SOON - 7 pm

Men's 100m Breaststroke: TBC - 7 pm

Men's 4x100m Freestyle: KHIEW HOE YEAN, WELSON SIM WEE SHENG, LIM YIN CHUEN & ARVIN SHAUN CHAHAL SINGH - 7 pm

 

 

BASKETBALL 3X3 (Thanh Tri Sports and Information Cultural Center Gymnasium)

 

Round

---------

Women’s Team: MALAYSIA vs Indonesia - 10 am

                        : Philippines vs MALAYSIA - 2 pm

Men’s Team: Vietnam vs MALAYSIA - 11 am 

                   : Philippines vs MALAYSIA - 1.20 pm

                   : Cambodia vs MALAYSIA - 3.40 pm

 

Semi-Finals

----------------

Women's Team (Semi-Finals 1): 1st rank vs 4th rank - 4.20 pm

Women’s Team (Semi-Finals 2): 2nd rank vs 3rd rank - 4.40 pm

 

3rd Place

-------------

Women’s Team: TBC - 5.40 pm

Men’s Team: TBC - 6 pm

 

Finals

--------

Women’s Team: TBC - 6.20 pm

Men’s Team: TBC - 5.40 pm

 

 

XIANGQI (Legacy Yen Tu - Quang Ninh Province)

 

Preliminary Round

------------------------

Rapid Team: YEOH THEAN JERN-SIM YIP HOW - 10 am

 

Finals

--------

Rapid Team: TBC - 4 pm

 

 

JUIJITSU (Dan Phuong Gymnasium)

 

Preliminary Round

------------------------

Men's GI -62 kg: THEW CHIN HONG - 10 am

Women's GI -48 kg: BLESS YEAP KHOON YIN - 10 am

Women's GI -62 kg: CASSANDRA J POYONG - 10 am

 

Semi-Finals

---------------

Men's GI -62 kg: TBC - 2.30 pm

Women's GI -48 kg: TBC - 2.30 pm

Women's GI -62 kg: TBC - 2.30 pm

 

Finals

--------

Men's GI -62 kg: TBC - 5 pm

Women's GI -48 kg: TBC - 5 pm

Women's GI -62 kg: TBC - 5 pm

 

 

PETANQUE (Hanoi Sports Training and Competition Center)

 

Elimination (Round Robin)

----------------

Men’s Doubles: MUHAMMAD HAFIZUDDIN MAT DUAD-SYED AKMAL FIKRI BIN SYED ALI - 10 am

Women‘s Doubles: NURASHIMAH SENIN-SHARIFAH AQILAH FARHANA SYED ALI - 10 am

 

 

SEPAKTAKRAW (Hoang Mai Sports Center)

 

Group

--------

Men's Team Regu (Group A): MALAYSIA vs Cambodia - 10 am

Women's Team Regu (Group A): Vietnam vs MALAYSIA - 2 pm

 

 

WUSHU (Cau Giay Gymnasium)

 

Finals

--------

Men's Nanquan: CALVIN LEE WAI LEONG - 10 am

Men's Taijijian: TAN ZHI YAN - 10 am

Women's Qiangshu: PANG PUI YEE - 10 am

Women's Taijiquan: SYDNEY CHIN SY XUAN & MANDY CEBELLE CHEN - 10 am

Women's Daoshu: LEE JIA RONG - 10 am

Men's Daoshu: CLEMENT TING SU WEI & YEAP WAI KIN - 10 am

 

 

ATHLETICS (National Sports Complex, My Dinh)

 

Round 1

------------

Women's 200m (Heat 1): ZAIDATUL HUSNIAH ZULKIFLI - 10.15 am

Women's 200m (Heat 2): SITI FATIMA MOHAMAD - 10.25 am

Men's 200m (Heat 1): MUHAMMAD AZEEM MOHD FAHMI - 10.45 am

Men's 200m (Heat 2): JONATHAN NYEPA - 10.55 am

 

Finals

--------

Women's Hammer Throw: GRACE WONG XIU MEI - 11 am

Men's Hammer Throw: JACKIE WONG SIEW CHEER & SADAT MARZUKI AJISAN - 12.20 pm

Men's Pole Vault: ISKANDAR ALWI - 2.12 pm

Women's 200m: TBC - 5.15 pm

Men's 200m: TBC - 5.35 pm

Women's Triple Jump: R. KIRTHANA - 6.05 pm

Men's 1500m: K. PRABUDASS & MOHAMMAD AMIRUL ARIF MOHD AZRI - 6.20 pm

 

 

BILLIARD SNOOKER (Ha Dong Gymnasium)

 

Pre - Quarter

------------------

Men's 9 Ball Singles: DARRYL CHIA SOO YEW (MAS) vs Carlo Biado (PHI) - 11 am

                                  MUHAMMAD YAKUP (MAS) vs Visal Peou (CAM) - 11 am

                                  MOH KEEN HOO (MAS) vs Siththideth Sakbieng (LAO) - 3 pm

Women's 9 Ball Singles: SUHANA DEWI BINTI SABTU (MAS) vs Vutthiphan Kongkaket (THA) - 7 pm

 

 

FENCING (Hanoi Indoor Games Gymnasium)

 

Preliminary Round

-------------------------

Women's Individual Foil: PHILIPPA JEAN ONG ZIYI & SURAYYA RIZAL - 11 am

Men's Individual Epee: MOHAMAD ROSLAN MOHAMED & KOH I-JIE JOSHUA - Noon

 

Semi-Finals

---------------

Women's Individual Foil: TBC -  2 pm

Men’s Individual Epee: TBC - 2 pm

 

Finals

--------

Women's Individual Foil - TBC - 5 pm

Men's Individual Epee - TBC - 5 pm

 

 

PENCAK SILAT (Bac Tu Liem Gymnasium)

 

Quarter-Finals

------------------

Putra H (80 - 85 kg): MOHAMMAD AMIRUDDIN ADZMI (MAS) vs Jhon Paul Acat (PHI) - 1 pm

Putra J (90 - 95 kg): Sengpheng Duang Vilai (LAO) vs MUHAMMAD ROBIAL SOBRI (MAS) - 4 pm

Putra E (65 - 70 kg): SITI SHAZWANA AJAK (MAS) vs Selly Andriani (INA) - 4.30 pm

 

Semi-Finals

----------------

Putra B (50 - 55 kg): Sabidee Salaeh (THA) vs MUHAMMAD KHAIRI ADIB AZHAR (MAS) - 6 pm

Putra C (55 - 60 kg): Muhammad Yachser Arafa (INA) vs MOHAMMAD HAZIM AMZAD (MAS) - 7.30 pm

 

 

FUTSAL (Ha Nam Arena)

 

Round Robin

-----------------

Men’s Team: Vietnam vs MALAYSIA - 5 pm

 

 

VOLLEYBALL (Quang Ninh)

 

Preliminary Round

------------------------

Men's Team: Vietnam vs MALAYSIA - 6 pm

 

 

ROWING (Hai Phong Canoeing And Rowing Training Center)

 

Finals:

--------

Men's Lm1x: MOHAMAD AMIRUL NORHADI - 10.30 am

 

 

CHESS (Quang Ninh)

 

Round 7

----------

Men’s Individual Standard: YEOH LI TIAN - 11 am

Women’s Individual Standard: LYE LIK ZANG - 11 am

 

Round 8

-----------

Men’s Individual Standard: YEOH LI TIAN - 4 pm

Women’s Individual Standard: LYE LIK ZANG - 4 pm

 

 

GYMNASTIC - ARTISTIC (Quan Ngua Gymnasium)

 

Qualification & Final

--------------------------

Women’s Qualifications For Apparatus, Finals (WAG) & All-around Final (WAG): RACHEL YEOH LI WEN & GEANIE NG EE LING - 11 am

 

 

TABLE TENNIS (Hai Duong Gymasium, Hai Duong Province)

 

Round Robin, Semi-Finals & Finals

----------------------------------------------

Men's Team & Women's Team: MALAYSIA - 11 am

 

 

ESPORTS (National Convention Centre)

 

Group

---------

Men’s League of Legends: Wild Rift (Team Event) - 2 pm

FIFA Online 4 (Team Event): MUN KIAT GAN, WAN MUHAMMAD HAKIMM WANNARIZAN, MUHAMMAD ASYRAF KAMAL & MUHAMAD LUQMAN HAZIQ HAJIMAN - 2.30 pm

 

 

BODYBUILDING (Hanoi Sports Training and Competition Centre)

 

Pre-judging

---------------

Men's 70 kg: BUDA ANAK ANCHAH - 3 pm

Men’s 75 kg: ZMARUL ARIF AL ADAM PULUTAN ABDULLAH - 4 pm

Men's 80 kg: ZAINAL ARIF ZAINAL ARIFFIN - 5 pm

Men’s 85 kg: MUHAMMAD UZAIR MAT NOOR - 6 pm

 

Finals

--------

Men's 70 kg: BUDA ANAK ANCHAH - 3 pm

Men’s 75 kg: ZMARUL ARIF AL ADAM PULUTAN ABDULLAH - 4.45 pm

Men's 80 kg: ZAINAL ARIF ZAINAL ARIFFIN - 5.45 pm

Men’s 85 kg: MUHAMMAD UZAIR MAT NOOR - 6.45 pm

 

 

CYCLING - MTB (Hoa Binh Province)

 

Seeding Run

-----------------

Men's Downhill: MOHAMAD FARIS MOHD NASHARI & AMER AKBAR ANUAR - 3 pm

Women's Downhill: SITI NATASHA MOHD BASRI & NIA VANEESA SUHANA ZAIDI - 3 pm

 

 

FOOTBALL (Thien Truong Stadium, Nam Dinh)

 

Group

--------

Men's Team (Group B): Singapore vs MALAYSIA - 5 pm

 

 

-- BERNAMA


Bernama is the trusted source of reliable real-time comprehensive and accurate news for both the public and media practitioners. Our news is published at www.bernama.com ; BERNAMA TV on: Astro Channel 502, unifi TV Channel 631, MYTV Channel 121 IFLIX; and Bernama Radio broadcasting locally on FM93.9 in Klang Valley, Johor (FM107.5), Kota Kinabalu (FM107.9) and Kuching (FM100.9).

Follow us on social media :
Facebook : @bernamaofficial, @bernamatv, @bernamaradio
Twitter : @bernama.com, @BernamaTV, @bernamaradio
Instagram : @bernamaofficial, @bernamatvofficial, @bernamaradioofficial
TikTok : @bernamaofficial

© 2022 BERNAMA   • Disclaimer   • Privacy Policy   • Security Policy